Kategorie
Twierdze

Twierdza w Julich

Sierpień 2003 r.

Tym razem zapraszam do Niemieckiego miasta Julich znajdującego się, przy autostradzie 44 w okolicach Aachen.

Stare filary mostu,

Zajrzałem tu dość przypadkowo, skierowany z autostrady znakami zachęcającymi do odwiedzenia tego miejsca. I warto było. Nie mam w prawdzie informacji co do historii tej twierdzy, ale chciałbym jedynie zaprezentować miłośnikom tej epoki to na pewno ciekawe miejsce.

Widok z mostu.

Na miejscu okazało się, że twierdza stoi w centrum miasta. Nie ma tu żadnego fortecznego wzgórza. Wybudowana została wprost na równinie, oddzielając się od współczesnych zabudowań fosą.

Most.

Od strony miasta i parkingu wybudowany został nowy most, w miejsce starego po którym pozostały jedynie resztki filarów.

Fosa przed główną bramą.
Stare i nowe budynki, oraz my.

We wnętrzu twierdzy zachowały się dwa skrzydła starych dość okazałych budynków. Postawiono jednak kilka nowych współczesnych budynków, nie nawiązujących w ogóle do epoki.

Stanowisko armaty.

Znajduje się tu muzeum, ale względu na wczesną porę jak zwykle przede mną zamknięte. Na miejscu jest tylko kilka luf armatnich i widoczne z fosy stanowisko artyleryjskie umiejscowione na wale.

Zagospodarowana fosa.

Dnem fosy można dziś spacerować wytyczonymi alejkami.
I pomyśleć, że kiedyś też tak było w Srebrnej Górze.

Ślady ostatnich napraw.

Twierdza mocno ucierpiała w wyniku bombardowań pod koniec wojny. Dziś jest już odbudowana ze zniszczeń, jeszcze tylko w fosie przy drugiej bramie widoczne są świeże prace porządkowe.

Fosa.

Wyjeżdżając już w kierunku Aachen widziałem jeszcze dwa forty
wysunięte za obrzeża miasta. Usytuowane są ciekawie nad jeziorami. Nie zatrzymywałem się już i pojechałem dalej. Trochę szkoda, bo były one innej konstrukcji, z dużą ilością pionowych stanowisk strzelniczych.

04.12.03

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *