Kategorie
Festung Breslau 1945

Las Osobowicki

Wrocław

Festung Breslau 1945

Las Osobowicki
Lipiec 2008 – Listopad 2009 r.

W lesie osobowickim byłem dwa razy w poszukiwaniu śladów niemieckiej linii obrony z czasów Festung Breslau. Miejsce jest o tyle ciekawe, gdyż pozycja ta była utrzymana końca wojny.

Droga do Rędzina.

Z mapki jaką znam z książki poświęconej walką toczonych na Dolnym Śląsku 1945 r. wynika, że w lesie znajdowały się dwa forty bojowe, rozstawione na zachodnim skraju lasu po obu stronach drogi do Rędzina. Przedpole lasu w kierunku Rędzina umocnione było podwójną linią zasiek z drutu kolczastego i polem minowym, a droga zamknięta barykadą.

Transzeje.

Za pierwszym razem odnalazłem tylko ślady transzeji i stanowisk artyleryjskich usytuowanych na wysokiej skarpie lasu w części południowozachodniej, bez śladu umocnień stałych.

Las Osobowicki.

Przy drugiej wizycie miałem więcej szczęścia i po drugiej stronie drogi odnalazłem wysadzony fort. Na zewnętrznej stronie skarpy nie ma śladów stanowisk bojowych i wszystko wskazuje na to, że był to dużych rozmiarów schron.

Fragment murów kazamaty.

Na moje oko jest to budowla z przełomu XIX – XX wieku, a może nawet z okresu pierwszej wojny światowej. Ceglana konstrukcja ścian wzmocniona jest z metrowym betonowym stropem, o ciekawej strukturze złożonej betonu i granitowej kostki bez zbrojenia.

Zasypana kazamata.

Fort jest właściwie doszczętnie rozbity, wszędzie leżą jego fragmenty. Tylko w jednym miejscu jest możliwy wgląd do zasypanej kazamaty.

Wjazd do lasu.

Nie miałem okazji spenetrować cały obszar Lasu Osobowickiego, być może kryje jeszcze jakieś umocnienia. Jedno co nie sprzyja spacerom w tym miejscu, to bliskość pól irygacyjnych i unoszący się tu niezbyt przyjemny zapach.

Śluza Rędzin 2008 r.

Z daleka widoczna była śluza Rędzińska, jeszcze przed budową autostrady, dziś żałuje, że tam nie pojechałem.

Widok na Śluzę Rędzin 2009 r.

Po roku stanęły już dźwigi i zaczęto budowę mostu. Trzeba by przyjechać tu ponownie i zrobić kolejne zdjęcie już z mostem.

Śluza Rędzin 2008 r.

Galeria zdjęć.


Las Osobowicki
Listopad 2009 r.
40 zdjęć


Las Osobowicki
Lipiec 2008 r.
13 zdjęć


Lokalizacja
Las Osobowicki – Mapa

08.02.2010.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *