Kategorie
Legnica

Glinianki

Legnica

Lasek Złotoryjski

Glinianki

Marzec 2011 r.
Glinianka.

Glinianki w Lasku Złotoryjskim znam dobrze. W początku lat 70-tych mieszkałem przez dwa lata w nieistniejących już dziś „barakach'” na ulicy Inwalidów, na czas remontu mojej kamienicy. W tamtych latach nie było tu jeszcze bloków mieszkalnych i krajobraz glinianek wyglądał zupełnie inaczej.

Głaz narzutowy.

Głaz narzutowy nie był postawiony na sztorc, jak jest dzisiaj, lecz leżał
na sztucznym wzniesieniu i wydaje mi się, że był większy. Z górki i widocznej dziś niecki zjeżdżałem zimą na sankach, na tyle skutecznie, że wylądowałem w szpitalu z wstrząśnieniem mózgu po jednej z wywrotek.

Schody.

Po wybudowaniu tu osiedla teren został zniwelowany. Betonowe schody to pozostałość po Rosjanach, którzy mieli furtkę w murze „Kwadratu i
chodzili tędy nad wodę.

Pomost.

Glinianka kiedyś dookoła zarośnięta była trzciną i nie była tak łatwo dostępna jak dziś. Po zasiedleniu bloków Rosjanie wybudowali tu drewniany pomost i latem było tu kąpielisko. Dziś po pomoście pozostały tylko pale.

Opuszczony budynek 2010 r.
Nowo wyremontowany budynek.

Ostatni opuszczony budynek jest już na ukończeniu, pozostałe dość szybko znalazły nowych lokatorów. Dwa bloki postawione za murem kwadratu to radziecka płyta, kolejne budowała polska firma w latach 80-tych.

Mity, legendy, opowieści.
Glinianka.

Nie sposób wspomnieć coś o związanym z tym miejscem do dziś mitem. Podobno Niemcy wycofując się z Legnicy 1945 roku, zatopili tu czołg. Żeby było fajniej można było kąpiąc się stanąć na jego wieżyczce na środku glinianki, ale ostatnio słyszałem w telewizji już o trzech czołgach.

Galeria zdjęć.


Glinianki i okolice.
Marzec 2011.
14 zdjęć


Glinianki i okolice.
Marzec 2011.
47 zdjęć


Lokalizacja
Legnica – Glinianki – Mapa

Dalej:
Rycerska

Zobacz też:
Strzelnica do rzutków.

11.03.2011.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *