Wrocław
Festung Breslau 1945
Las Osobowicki
Lipiec 2008 – Listopad 2009 r.
W lesie osobowickim byłem dwa razy w poszukiwaniu śladów niemieckiej linii obrony z czasów Festung Breslau. Miejsce jest o tyle ciekawe, gdyż pozycja ta była utrzymana końca wojny.
Z mapki jaką znam z książki poświęconej walką toczonych na Dolnym Śląsku 1945 r. wynika, że w lesie znajdowały się dwa forty bojowe, rozstawione na zachodnim skraju lasu po obu stronach drogi do Rędzina. Przedpole lasu w kierunku Rędzina umocnione było podwójną linią zasiek z drutu kolczastego i polem minowym, a droga zamknięta barykadą.
Za pierwszym razem odnalazłem tylko ślady transzeji i stanowisk artyleryjskich usytuowanych na wysokiej skarpie lasu w części południowozachodniej, bez śladu umocnień stałych.
Przy drugiej wizycie miałem więcej szczęścia i po drugiej stronie drogi odnalazłem wysadzony fort. Na zewnętrznej stronie skarpy nie ma śladów stanowisk bojowych i wszystko wskazuje na to, że był to dużych rozmiarów schron.
Na moje oko jest to budowla z przełomu XIX – XX wieku, a może nawet z okresu pierwszej wojny światowej. Ceglana konstrukcja ścian wzmocniona jest z metrowym betonowym stropem, o ciekawej strukturze złożonej betonu i granitowej kostki bez zbrojenia.
Fort jest właściwie doszczętnie rozbity, wszędzie leżą jego fragmenty. Tylko w jednym miejscu jest możliwy wgląd do zasypanej kazamaty.
Nie miałem okazji spenetrować cały obszar Lasu Osobowickiego, być może kryje jeszcze jakieś umocnienia. Jedno co nie sprzyja spacerom w tym miejscu, to bliskość pól irygacyjnych i unoszący się tu niezbyt przyjemny zapach.
Z daleka widoczna była śluza Rędzińska, jeszcze przed budową autostrady, dziś żałuje, że tam nie pojechałem.
Po roku stanęły już dźwigi i zaczęto budowę mostu. Trzeba by przyjechać tu ponownie i zrobić kolejne zdjęcie już z mostem.
Galeria zdjęć.
|
|
Lokalizacja
Las Osobowicki – Mapa
08.02.2010.