Schron bojowy – „Wędrowiec”
Czerwiec 2010 r.
Z ambitnych planów zobaczenia wszystkich pięciu polskich bunkrów,pozostały dwa łatwiej dostępne obiekty. Pierwszy „Wędrowiec” znajduje sie blisko szosy, Urządzone jest w nim muzeum, także można zobaczyć jego pełne wyposażenie.
Bunkry walczyły z niemieckim najeźdźcą w pierwszych dniach Września, dzielnie stawiając opór. Ślady walki są widoczne na obu bunkrach.
W bunkrze nie zdążono zainstalować stalowy dzwon, w czasie walk miejsce to otoczone było workami z piaskiem. Po wojnie dla zabezpieczenia obiektu wylano betonową strzelnicę.
Za bunkrem znajduje się skansen kilku prefabrykowanych z betonu niemieckich stanowisk bojowych, zapewne zwiezione z okolic.
Galeria zdjęć.
|
Schron bojowy – „Wąwóz”
Odnalezienie „Wędrowca” nie było w cale takie łatwe, kiedy udałem się na wzgórze z godnie z wskazaniem tabliczki, to już przy drugiej nie było ani drogi, ani widocznego bunkra. Dopiero po zejściu w dół ukazał się kolejny kolos.
Schron od wejścia jest wysadzony i stanowisko bojowe zniszczone.
Można wejść do środka, jest tam ciemno, wilgotno, ale czysto.
Od wschodniej strony bunkra na ścianie widoczne są wyraźne ślady kul po niemieckim ostrzale.
Z bliska po dobrym przyjrzeniu się okienku wschodniej strzelnicy, można zobaczyć ślady trafień pocisków.
Galeria zdjęć.
|
Byłem też po drugiej stronie rzeki sola gdzie znajdują się pozostałe dwa bunkry „Waligóra” i „Włóczęga”, ale nie było możliwości dojazdu i z braku czasu nie odwiedziłem tych miejsc.
Będąc już w tej okolicy miałem okazje przejechać się nową trasą szybkiego ruchu S69 w okolicach Milówka – Laliki.
Lokalizacja – Mapa
Węgierska Górka
20.06.2010.