Wał Atlantycki – Atlantic Wall
Operacja Overlord
Sierpień 2008 r.
Stoczonej tu bitwie poświęcone są dwa miejsca. Pierwsze to ładnie urządzone muzeum, wraz pomnikami i całą nfrastrukturą turystyczną, oraz duża łąka na której biwakują zmotoryzowani turyści.
Drugie miejsce jest odległe o kilka kilometrów na północ. Znajduje,
się ono w miejscu lądowania, jeśli dobrze odczytałem wojsk francuski pochodzących z Algierii.
Wszystkie stojące tu pojazdy pancerne mają znaki francuskie.
Chciałem znaleźć więcej informacji o tym miejscu, ale bez rezultatu.
Planując zwiedzanie miejsc desantu wojsk alianckich, nie brałem początkowo pod uwagę plażę Utah Beach z powodu jej odległego położenia w stosunku do pozostałych plaż, które leżą w jednej linii brzegowej.
Dziś nie żałuje tej decyzji, gdyż to właśnie miejsce zachowało najbardziej, autentyczny wygląd umocnień z przed lat. Nie dotarła tu nowa zabudowa nadmorskich osiedli i kurortów, które zatarła na pozostałych plażach większość umocnień.
Główne fortyfikacje nie ciągną się wzdłuż brzegu morza, lecz zgrupowane zostały w rejony umocnione rozstawione co około dwa kilometry.
Poszczególne rejony umocnione posiadały bunkry bojowe na plaży, po dwa artyleryjskie, oraz mniejsze betonowe stanowiska z obrotowymi działkami. Schrony piechoty, oraz różne obiekty zaplecza, usytuowane zostały za wydmami i drogą.
Wzdłuż wydm przebiega wytyczony szlak turystyczny.
Na plaży widziałem też dziwną przewróconą betonową łódź.
Nie wiem czy pochodzi ona z czasów inwazji.
Dopiero w domu po analizie wykonanych zdjęć, zorientowałem się,
że dość nietypowy pojedynczy bunkier z dwoma wysuniętymi prostopadle maskami. Posiada element opancerzenia okna wymontowany z czeskiego schronu.
Może to z tego bunkra Niemcy wymontowali stalową osłonę.
Galeria zdjęć.
|
08.10.2008.