Pancerwerk 875
Lipiec 2012 r.
Do Pancerwerku 875 dojechałem od strony lasu czyli Lisiej Góry i miejscowości Stary Dworek, bunkier i leśny parking stoi przy samym skrzyżowaniu dróg Nr 3 i 24 blisko Skwierzyny.
Zaraz nad parkingiem znajduje się mały bunkier typu Tobruk z dolatującą do nie go transzeją.
Oprócz pojawiających się na wzgórzu transzei należy zwrócić uwagę na przebiegający prostopadle do drogi rów przeciwczołgowy.
Poruszając się dalej przez las w kierunku szosy napotykamy zasadniczy obiekt. Wejście jest w zasadzie całe i z zewnątrz bunkier wygląda dobrze.
Od razu przed wejściem do środka rzuca się w oczy pomieszczenie obrony wejścia, które pozbawione zostało płyty pancernej w dość dziwny sposób. Otóż podłożony od zewnątrz ładunek wybuchowy wepchnął i rozerwał pancerz do środka pozostawiając stalowe resztki w ścianie.
Nietypowe jest też wyjście awaryjne z dolnej kondygnacji, umieszczone przed wejściem.
Wnętrze tego dwupoziomowego bunkra jest trochę zdemolowane wybuchem. Środkowe ściany zostały zniszczone i strop zarwany.
Po stanowisku bojowym jest dziś dziura, a po dzwonie pozostały tylko śruby mocujące.
Dobrze natomiast zachowały się schody na dolne piętro.
Poruszanie się po dolnej kondygnacji jest możliwe, choć niektóre pomieszczenia zasypane są przez gruz i piasek.
W pomieszczeniu obrony dolnego wejścia panuje specyficzny wilgotny mikroklimat z snującą się mgłą.
Cała bryła bunkra jest dość nie typowa, bunkier posiada dużo wyjść.
Mocne ogniowo stanowisko na dolnej kondygnacji jest dość nisko
posadowione i nie widzi drogi w kierunku Kostrzynia. Albo miało pełnić funkcje tylko obronne, albo nie dokończono prac ziemnych.
Po wyjściu na szosę zobaczyłem zaniedbany pomnik pochodzący jeszcze z czasów PRL-u. O ile dobrze pamiętam to oznaczano nimi szlak bojowy Wojska Polskiego. Dziwne że nie dbamy o swoje pomniki.
Dopiero po wyjściu na skrzyżowanie można się zorientować jakie ważnego strategicznie miejsca bronił Pancerwerg 875.
Po zrobieniu koła i powrocie na parking, zaintrygowały mnie resztki słupków ogrodzeniowych rozmieszczonych wzdłuż drogi. Po dokładnym przyjrzeniu okazało się, że są to dwie przyspawane ze sobą stopkami szyny kolejowe i nie jest to ogrodzenie tylko
zapora przeciwczołgowa ustawiona przed bunkrem.
Całość zamyka od południowej strony przebiegający przez drogę rów przeciwpancerny. Szkoda tylko, że nie sprawdziłem jego przebieg.
Galeria zdjęć
|
15.09.2012.