Kategorie
Legnica

Legnica 1945

Na stronie tej chce pokazać parę zdjęć, które przedstawiają nieliczne ślady po niemieckich umocnieniach miasta. Słowa umocnienia są może przesadzone, ale czemu nie zająć się tym nieznanym tematem.

Giełda

Luty / Maj 2003 r.
Bunkier.

Na początek niech będzie bunkier z rejonu lasku złotoryjskiego. Jeden z nielicznych w mieście, który na pewno nie był schronem przeciwlotniczym. Zresztą to tu mieszkałem dwa lata na „barakach”
i zaraziłem się „betonem”

Zasypane wejście.

Obecnie bunkier stoi w sąsiedztwie garaży, co na zdrowie mu nie wyszło. Wejście jest zasypane śmieciami z śladami wypalanych opon. Właściwie to nie znam jego właściwego przeznaczenia. Mógł to być posterunek wartowniczy, gdyż w okolicy są jeszcze mniejsze wartownie.

Okienko.

Widoczny na zdjęciu otwór, jest po każdej stronie bunkra i właściwie nie bardzo wiadomo do czego służył. Byłem kiedyś w środku, ale nie pamiętam czy strop wzmacniany był stalowymi belkami, raczej nie.

Wartownia na działkach.

Odnalazłem dwa z trzech stanowisk wartowniczych jakie znajdowały się w okolicy.

Cztero strzelnicowe stanowisko.

Stanowiska te to betonowe kręgi z stożkowym dachem do połowy zakopane w ziemi. Wejścia były obmurowane cegłą.

Pozostała tylko podstawa stożka.

Drugie stanowisko nie miało szczęścia, zostało rozbite i zasypane przy budowie parkingu pod okoliczną giełdę.

Tajemnicze ruiny.

W obrębie wartowni widoczne są jeszcze dziś ślady po nieznanych budowlach.

Huta

Maj 2003 r.
Transzeje pod hutą.

Przenosimy się w okolice huty miedzi. Znajdują się tu jeszcze ślady transzei biegnących wzdłuż szosy na niewielkim odcinku.

Zygzak okopów.

Wiek drzew rosnących w śladowo biegnących okopach może wskazywać na ich wojenne pochodzenie.

Dobrzejów

Luty 2003 r.
Transzeje.

Kolej na północną rubież miasta. Tutaj sprawa ma się trochę inaczej, o tuż od rejonu wysypiska śmieci biegną w lini ciągłej transzeje w kierunku północnym wygląda to na przygotowaną rubież obronną. Dawno temu przeszedłem parę kilometrów tej linii, ale nie wiem gdzie się kończy.

Punk oporu.

Najciekawszym miejscem tej linii jest samodzielny punkt oporu umiejscowiony na szosie z Legnicy do Dobrzejowa. Na wzgórzu znajdują się dobrze zachowane okopy, biegnące tylko kilkadziesiąt metrów w pole.

Transzeje po drugiej stronie szosy.

Po drugiej stronie szosy też znajdują się transzeje, które biegną skrajem wysokiej zalesionej skarpy, dobrze wykorzystując walory obronne terenu.

Widok na wzgórze.

Ta ciekawa pozycja jest jednak zagrożona likwidacją. Coraz bardziej powiększająca się żwirownia już nie długo wchłonie tą linie okopów.

To by było na razie wszystko, pozostały mi jeszcze dwa znane mi miejsca, jedno od strony Chojnowa i stanowiska obrony przeciw lotniczej lotniska z okolic Bartoszowa. Myśle, że to nie wszystko i jeszcze coś się znajdzie.

Instalacja.

Skoro już jestem w okolicy Dobrzejowa, pokaże dwa zdjęcia nieczynnej instalacji.

Ślad kuli.

Na nieczynnych polach irygacyjnych stoi sobie samotnie rurowa instalacja. Na rurze w kilku miejscach widać ślady kul.

Dalej:
Schron

04.03.22.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *